Prędzej czy później staniemy przed decyzją przedstawienia naszej aplikacji światu. W zależności od potrzeb jest kilka metod wprowadzenia swojego projektu do internetu.

Decyzja ta nie jest zadaniem o wysokim priorytecie ponieważ o sposobie i kosztach takich decyzji możemy zadecydować w chwili kiedy aplikacja będzie ukończona i gotowa do uruchomienia. Istnieją jednak sytuacje w których wszystkie detale muszą być zaplanowane już w chwili pierwszych testów, a nawet w momencie rozmów pomiędzy kontrahentami. Dlatego warto zapoznać się z rodzajem oferowanych usług i kosztami takich wdrożeń aby projekt pozostał konkurencyjny i opłacalny. Jeżeli nie jest to wymagane, wykupienie ofert u firm zajmujących się świadczeniem usług hostingowych wydaje się najprostszą i najmniej kosztowną opcją, w dodatku nie musimy zaprzątać sobie głowy kupowaniem i utrzymaniem sprzętu jak i wszelkiej niezbędnej infrastruktury jak prąd czy Internet.

Jeśli myślimy o udostępnieniu światu swojego serwisu społecznościowego musimy się zdecydować jaką metodą to zrobimy. Na szczęście na rynku panuje duża konkurencja dostawców usług hostingowych, dzięki czemu bez dużych wkładów finansowych na początek możemy sprawdzić realne szanse powodzenia projektu. Ponieważ nadal najczęściej wybieranym typem hostingu jest serwer współdzielony, przed jego wyborem powinniśmy sprawdzić czy firma hostingowa zapewni nam niezbędne oprogramowanie do jego obsługi. Jeżeli w naszej aplikacji wymagamy odpowiedniego środowiska PHP czy serwera bazy danych, powinniśmy dokładnie sprawdzić w jakiej wersji jest ono proponowane. Firmy udostępniające serwery WWW często korzystają nawet z kilkuletniego oprogramowania lub zaniedbują proces aktualizacji. Warto wybrać ofertę udostępniającą jednocześnie kilka różnych wersji co pozwoli nam na dogodny dobór odpowiedniego rozwiązania do potrzeb.